Elektrozařízení
Elektrozařízení s ukončenou životností
Záleží nám ekologii, nechceme, aby elektrozařízení či baterie končily na skládkách nebo v komunálním odpadu. Elektrozařízení obsahují řadu nebezpečných látek, které poškozují životní prostředí a lidské zdraví. Recyklací lze navíc řadu vzácných materiálů použít, čímž se šetří přírodní zdroje a snižují se náklady na jejich výrobu, včetně omezování ekologické zátěže při získávání těchto materiálů.
Na každém elektrozařízení, na jeho obalu či v návodu na použití je uveden symbol přeškrtnuté popelnice. Takto označený výrobek nesmí být po ukončení jeho životnosti likvidován společně s běžným komunálním odpadem, ale musí být odevzdán na místa k tomu určená, tedy ke zpětnému odběru tak, aby byla zajištěná jejich ekologická likvidace. Za účelem správné likvidace odevzdejte takto označené výrobky na určených sběrných místech, kde budou přijaty zdarma. |
Povinnosti výrobce elektrozařízení stanovené zákonem č. 542/2020 Sb. o výrobcích s ukončenou životností (dále jen VUŽ) plní naše společnost prostřednictvím kolektivního systému provozovaného společností ASEKOL a.s., se sídlem Praha 4, Československého exilu 2062/8, PSČ 14300, IČO: 27373231 (dále jen „ASEKOL“).
ASEKOL má v rámci České republiky vybudovanou mimořádně hustou síť sběrných míst a sběrných nádob, kde mohou spotřebitelé bezplatně odevzdat vyřazené elektrospotřebiče nebo baterie námi uváděné na trh. Pro drobná odpadní elektrozařízení jsou připraveny také speciální červené kontejnery v ulicích. Jejich seznam naleznete na www.cervenekontejnery.cz. |
Detailnější informace o sběrné síti kolektivního systému ASEKOL jsou blíže k dispozici na internetové adrese www.asekol.cz nebo ve veřejně přístupném registru míst zpětného odběru vedeným Ministerstvem životního prostředí na internetové adrese https://isoh.mzp.cz/registrmistelektro.
Aby elektrozařízení mohla být recyklována, musí se odevzdávat v nedemontovaném stavu. Proto výrobek nerozebírejte, ale odevzdejte jej kompletní. V případě nákupu nového výrobku podobného typu a použití můžete též vysloužilé odpadní elektrozařízení bezplatně předat poslednímu prodejci, ve stejném počtu kusů (tzv. režim „kus za kus“), tedy v našem sídle společnosti nebo dalšímu prodejci, který zajišťuje prodej.
Při nesprávné likvidaci elektrozařízení mohou být v souladu s národními předpisy uděleny pokuty!
Je-li Vaše společnost distributorem elektrozařízení, je Vaše společnost povinna poskytnout výrobci součinnost při plnění povinnosti podle § 13 odst. 1 zákona o VUŽ, aby byl konečný uživatel vhodným a účinným způsobem informován o zajištění zpětného odběru odpadních elektrozařízení.
Je-li Vaše společnost posledním prodejcem, který jakýmkoliv způsobem, včetně použití prostředků komunikace na dálku, prodává elektrozařízení, je podle § 18 odst. 3 zákona o VUŽ povinna písemně informovat konečného uživatele o způsobu zajištění zpětného odběru odpadních elektrozařízení.
Jak bylo uvedeno výše, naše společnost bude nadále své povinnosti výrobce elektrozařízení v plném rozsahu plnit, zejména pak povinnost hradit příslušný recyklační příspěvek, prostřednictvím kolektivního systému ASEKOL, za elektrozařízení uvedená na trh v České republice, tedy i za elektrozařízení, které od nás Vaše společnost odebírá jako distributor či poslední prodejce.
Náklady na recyklaci jsou určeny podle výše příspěvku hrazeného provozovateli kolektivního systému. Tyto recyklační příspěvky jsou zahrnuty v ceně zboží. Výše recyklačního poplatku je uveden u každého elektrozařízení na daňovém dokladu.
V našem sortimentu nabízíme velmi široký výběr produktů. Řada z nich však vstupuje jako materiál do výroby konečného elektrozařízení. Jedná se například o měřicí transformátory proudu, panelové měřicí přístroje, komponenty přípojnicových systémů a speciální elektrické komponenty. Tyto výrobky nejsou určeny pro prodej běžným spotřebitelům, ale jsou navrženy pro výrobu elektrických strojů do průmyslu, elektrických rozváděčů a elektrických zařízení pro průmysl a infrastrukturu. Výrobky plní svoji specifickou funkci pouze ve spojení s dalšími elektrickými komponentami, jejichž instalaci, montáž i demontáž smí zajišťovat jen odborní pracovníci. Tyto výrobky nejsou elektrozařízeními, proto není z těchto výrobků odváděn příspěvek na likvidaci a z tohoto důvodu není uváděn ani na daňových dokladech.
Výrobky zahrnuté do elektrozařízení, ze kterých je odváděn recyklační příspěvek do kolektivního systému ASEKOL, jsou rozděleny do 5 skupin:
- Skupina 1. Zařízení pro tepelnou výměnu
- Klimatizační zařízení a kapalinové chladničky
- Skupina 2. Obrazovky, monitory a zařízení obsahující obrazovky o ploše větší než 100 cm2
- Měřicí a testovací přístroje a zařízení pro měření elektrických veličin s displejem větším jak 100 cm2
- Skupina 3. Světelné zdroje
- Svítilny se zářivkami nebo LED zdrojem
- LED zdroje s paticí
- Přímo-žhavící žárovky
- Skupina 4. Velká zařízení, jejichž kterýkoliv vnější rozměr přesahuje 50 cm
- Měřicí a testovací přístroje a zařízení pro měření elektrických veličin
- Skupina 5. Malá zařízení
- Měřicí a testovací přístroje a zařízení pro měření elektrických veličin
- Elektroměry
- Termostaty, topná tělesa, topná tělesa s ventilátorem
- Chladicí zařízení s Peltier články
Naše společnost je registrována jako povinná osoba pod číslem 05365/19-ECZ v seznamu výrobců elektrozařízení vedeného Ministerstvem životního prostředí.
Dne: 1. 5. 2021