Firma Chauvin Arnoux slaví již 130. výročí založení firmy

Datum: 30.10.2023

Již třikrát jsem zveřejnil v časopisech článek o kulatinách založení francouzské firmy Chauvin Arnoux. V tomto roce 2023 oslavuje firma Chauvin Arnoux, jejímž autorizovaným dovozcem pro Českou republiku je firma GHV Trading z Brna, již 130. výročí od svého založení v roce 1893. A znovu lze vedle původních vynálezů položit pro srovnání současnou inovovanou techniku. Také toto obdivuhodné výročí, svědčící o mimořádné tvůrčí invenci, si zasluhuje připomenout nejvýznamnější události z bohaté historie firmy.

Firmu Chauvin Arnoux založili v roce 1893 pánové Raphael Chauvin a René Arnoux. „Měření je naše povolání, naše role je tvořit, náš úděl je sloužit potřebám zákazníků.“ Od samého začátku uplatňovala firma Chauvin Arnoux (C.A) představu zakladatelů o tom, být firmou ochotnou pomáhat svým zákazníkům při řešení jejich technických problémů a při měření fyzikálních veličin. První měřicí přístroje byly vyvíjeny ve spolupráci s Pierrem Curiem a Charlesem-Edouardem Guillaumem, nositelem Nobelovy ceny za fyziku. Pod vedením syna zakladatele (André Arnoux) se brzy stala původně malá firma vskutku velkým průmyslový podnikem. Ověnčená stovkami patentů se Chauvin Arnoux stala
lídrem ve vývoji a výrobě měřicí techniky. Dvacátým stoletím prošla s 350 přihlášenými patenty. Koncem 90. let minulého století rozšířila firma výrobní program a její součástí se staly firmy METRIX (nejvýznamnější francouzský výrobce laboratorní techniky), Pyro-Controle (průmyslové měření teploty, teplotní čidla, řídicí procesy v průmyslových provozech), Enerdis (měřicí přístroje pro rozváděče, měřicí transformátory proudu, převodníky, měřicí transformátory a elektroměry) a Oritel (mikrovlnné přístroje).

Prvním opravdu významným výrobkem v oboru měření elektrických veličin byl magnetoohmmetr, zkonstruovaný roku 1905. Ten byl v roce 1923 zdokonalen tak, že přestal být závislý na rychlosti otáčení magnetického pole. V roce 1927 vyšla z dílny Chauvin Arnoux další novinka: Contrôleur Universel se stal předchůdcem dnešních multimetrů. Navzdory patentu byla novinka kopírována po celém světě. Nejvýznamnějším počinem firmy Chauvin Arnoux byl ale objev klešťového měřicího přístroje v roce 1934. Postupem času se firma Chauvin Arnoux stala nejvýznamnějším
inovátorem a výrobcem v oblasti klešťových měřicích přístrojů. Na obr. 7 až 9 jsou pro srovnání zobrazeny klešťové přístroje. Přístroj F205 je členem inovované skupiny jedenácti typů přístrojů F200, F400 a F600, umožňující měření TRMS (DC + AC) proudu, napětí, výkonu, účiníku, frekvence, rozběhových proudů (funkce TRUE INRUSH), sledů fází, odporů atd. Přístroje jsou vyráběny v nejodolnější kategorii CAT IV. Rozměrově největší z řady přístrojů F607 měří proudy až do 3 000 A DC/AC a umožňuje přenos naměřených dat pomocí Bluetooth do PC atd. Přístroje jsou vyráběny v nejodolnější kategorii CAT IV. Rozměrově největší z řady přístrojů F607 měří proudy až do 3 000 A DC/AC a umožňuje přenos naměřených dat pomocí Bluetooth do PC. V roce 1936 přišla firma se svým prvním expozimetrem a otevřela výrobní závod v Polsku. V roce 1947 se uskutečnilo dálkové měření teploty přístrojem nazvaným Pyroptique.

  • V roce 1947 vyšel z výroby první teploměr pro bezdotykové měření teploty.
  • V roce 1952 byl poprvé vestavěn do fotoaparátu ultralehký expozimetr Cellaphot.
  • V roce 1960 vynález Univerzálního testeru nazvaného Monoc, který se stal standardem pro několik generací elektrikářů.
  • V roce 1965 otevřela závod v Normandii, pobočku v Německu a založila firmu Manumesure, určenou jako servisní organizaci pro opravy, údržbu a kalibraci měřicích přístrojů skupiny Chauvin Arnoux. Manumesure se brzy stala garantem metrologie a ve Francii otevřela patnáct poboček.
  • V roce 1968 uvedla firma na trh řídící jednotku pro ovládání teploty nazvanou STATOP. Která se stala standardem pro několik generací projektantů.
  • V roce 1972 přišel na svět první digitální multimetr. Jeho současný moderní potomek – digitální grafický multimetr s OLED obrazovkou nese název Metrix MTX3293. Přístroj má šířku pásma 200 kHz, paměť na 6 500 hodnot a je vybaven rozhraními RS-232, USB a technologií Bluetooth.
  • Ve druhé polovině 70. let 20. století zaznamenala firma největší obchodní rozmach. Postupně vybudovala čtyři výrobní závody v Normandii, jeden v USA a otevřela obchodní pobočky v ekonomicky důležitých regionech, jako např. v USA, Německu, Itálii a ve Velké Británii. Současně vybudovala síť autorizovaných distributorů.
  • V roce 1982 byla zahájena výroba klešťových přístrojů pro měření stejnosměrných proudů s využitím Hallova jevu.
  • V roce 1983 se objevila řada multimetrů nazvaných CONPA, která umožňovala připojení adaptéru pro funkce Luxmetru, hlukoměru a termo-anemometru.
  • V roce 1985 přišla na svět TERCA, odolný měřič zemních odporů a v podobné koncepci byl uveden na trh v roce 1989 průmyslový programovatelný analyzátor sítě pojmenovaný PROWATT-3, vybavený již celou řadou příslušenství.
  • V roce 1993 se firma stala sponzorem a spolu garantem prestižní Ceny za měření udělované Francouzskou akademií věd, která je součástí Francouzského institutu.
  • V roce 1994 vyšly z výrobní linky firmy první klešťové měřiče odporu v uzavřené smyčce s označením C.A 6411 a C.A 6413 a firma si je nechala patentovat. Také tyto přístroje se brzy staly předmětem kopírování konkurencí. Další z řady jejich inovací je C.A 6417. I tato nová generace klešťových měřičů uzemnění přináší převratné změny. Přístroje C.A 6416 a C.A 6417 s OLED displejem měří kromě odporu uzemnění s rozlišením 0,01 Ω a proudu od 1 μA i impedanci smyčky pro frekvence od 50 do 2 038 Hz, indukčnost do 500 μH a dotykové napětí a spolupracuje s Androidem prostřednictvím komunikace Bluetooth (C.A 6417).
  • V roce 1995 se firma stala prvním výrobcem měřicích přístrojů vybaveným komorou pro testování elektromagnetické kompatibility. Věrna své roli na poli inovací přišla koncem roku 2007 s měřicím systémem C.A 6472 až C.A 6474, určeným k měření uzemnění sloupů vn a vvn bez rozpojení
    vedení. Na přelomu tisíciletí otevřel Chauvin Arnoux další svá zastoupení v Británii, Libanonu, Rakousku, Španělsku a Švédsku a výrobní závod v Číně.
  • V roce 2001 firma inovovala analyzátor elektrické sítě PROWATT 3 vestavěný do odolné skříně. Nový přístroj s označením QUALISTAR byl lehce přenosný, intuitivně ovladatelný a získal velký přehledný displej. Nejvybavenějším analyzátorem sítě ze současné produkce je C.A 8345 měřicím ve třídě A.
  • V roce 2004 Chauvin Arnoux uvedla na trh rodinu přenosných osciloskopů METRIX s izolovanou architekturou. Na vedlejším obrázku je pro srovnání současný 4 kanálový osciloskop OX 9104 s šířkou pásma 100 MHz.
  • V roce 2009 proběhla inovace testeru instalací C.A 6115, zkonstruovaného dříve ve spolupráci s vývojáři firmy Chauvin Arnoux Austria. V této firmě spolupracovali na vývoji nového přístroje také vývojáři rakouské firmy NORMA. Inovace získala označení C.A 6116. Dnešní potomek nese označení C.A 6116N a získal kromě zcela nové konstrukce navíc barevnou obrazovku a Baterie Li ion.
  • V roce 2012 Chauvin Arnoux představila přístroje s funkcí TrueInrush pro měření rozběhových proudů – záznamník elektrické sítě PEL 100 a malé přenosné osciloskopy Handscope.
  • V roce 2013 získala firma cenu „ELECTRON d Or“ za analyzátor PEL 100 a bronzovou za uvedení pružné převodníky Digiflex, Současná nejvyšší verze záznamníku PEL 106 je umístěna ve vysoce odolném kufříku s krytím IP 67.

V současné době je firma organizačně členěna do čtyř obchodních divizí. Sortiment v oblasti přenosných měřicích přístrojů zahrnuje profesionální zkoušečky, multimetry, klešťové přístroje a převodníky, analyzátory elektrických sítí, záznamníky dat (dataloggery), přístroje pro měření izolačního stavu a uzemnění, testery elektrických přístrojů a instalací, mikroohmetry a přístroje pro měření neelektrických veličin, jako jsou infrakamery, teploměry, luxmetry, otáčkoměry, hlukoměry, manometry, měřiče elektrického pole atd. V závodě METRIX se vyrábějí laboratorní a přenosné osciloskopy (velkým inovátorským
počinem byly přenosné „scopemetry“ řady Scopix s izolovanou architekturou a dotykovou OLED obrazovkou, generátory, RLC mosty, zdroje a spektrální analyzátory. Nelze než znovu zopakovat, že také současná firma Chauvin Arnoux uchovává tradice budované generacemi jejích zaměstnanců i prodejců být firmou s vysokou profesionální úrovní, být skutečným servisem reálných potřeb svých klientů. Autor sám má to štěstí spolupracovat s touto firmou již více než 27 roků. Přejeme firmě do dalších let hodně inovátorských počinů a hodně spokojených zákazníků. Zájemcům o přístroje firmy Chauvin Arnoux poskytnu rád podrobnější informace.

Časopis ElektroPrůmysl 10/2023  
Ing. Jiří Ondřík
Ing. Jiří Ondřík
Technicko-obchodní specialista testovacích a měřicích přístrojů FLUKE, CHAUVIN ARNOUX, METRIX, MULTIMETRIX, AMPROBE, BEHA, MEGABRAS a ostatní.

Mohlo by vás zajímat

Události

Odborné školení - Náhradní napájení ve zdravotnických zařízeních - Praha
15.05.2024
Odborné školení pořádané ve spolupráci s firmami Eaton Elektrotechnika s.r.o., GHV Trading, spol. s r. o. a Zeppelin CZ s.r.o. Odborné školení je zaměřené na poskytnutí komplexních informací a postupů...

Mimořádné akce

Akční nabídka měřicích přístrojů CHAUVIN ARNOUX do 30.8.2024
01.03.2024 - 30.08.2024
* Analyzátory kvality sítě C.A 8345, C.A 8336, C.A 8331 a záznamníky kvality sítě  PEL 103 a PEL 104 - za výhodnou cenu a s bohatým příslušenstvím zdarma* Testery izolace 5000 V C.A 6505 a C.A 6547 - prakticky...
Kupte si Fluke ... Získáte druhý ZDARMA
01.03.2024 - 31.08.2024
Více bezpečí, více výhod, více Fluke. Na kvalitním vybavení nešetřete. Je čas investovat do přístrojů, které odolají i nejnáročnějším pracovním podmínkám. Měřicí přístroje Fluke jsou sestrojeny s odolností...

Novinky

Testery elektrických částí strojních zařízení C.A 6161 a C.A 6163
13.03.2024
Tester elektrických částí strojních zařízení, rozváděčů, nářadí, spotřebičů dle norem ČSN EN 60204-1, ČSN EN 61439-1, ČSN EN 60335-1, ČSN EN 62368-1, ČSN EN 60598-1, ČSN EN 60974-4, ČSN EN 50699, ČSN EN...
Čtyřkanálové monitory reziduálních proudů Bender RCMS410
11.09.2023 - 29.03.2024
Společnost Bender představuje čtyřkanálový monitor reziduálních proudů revoluční konstrukce RCMS410: šířka přístroje je pouhých 18 mm a chybějící displej nahrazuje vestavěná NFC komunikace. Monitor RCMS410...

Odborné články

Specifika monitoringu izolačního stavu ve velkých fotovoltaických elektrárnách
25.04.2024
Monitoring izolačního stavu IT sítí fotovoltaických elektráren o výkonu nad 1 MW je ve světě elektrické bezpečnosti specifická disciplína. Hlavním důvodem je velký rozsah instalace tvořené střídači, kilometry...
Přehled termokamer
01.12.2023
Připravili jsme pro Vás přehlednou tabulku parametrů vybraných termokamer Hikmicro a Fluke.