Řízení pohonů od stykače po elektroniku
Každý z nás se v životě setkal s elektrickými točivými stroji, s pohony. S novými technologiemi narůstá počet způsobů spouštění, řízení i sledování těchto zařízení. Stykačové kombinace byly nahrazovány soft-startéry a frekvenčními měniči. U nižších výkonů se však častěji objevuje čistá elektronika.
Pohony
V praxi nás u pohonů zajímá několik údajů: typ napájení a jeho zapojení, výkon, otáčky a jejich směr. Od těchto hodnot se pak odvíjí
i styl, jakým budeme motor spouštět, řídit
a sledovat.
S přímým spuštěním motoru se setkáme hlavně u menších výkonů. Častější je zapojení přes stykač doplněný tepelnou ochranou. Stykačové kombinace se pak používají i pro reverz motorů.
Dalším prostředkem pro spuštění je
soft-startér, který umožňuje uživateli spouštět motory bez zbytečného přetížení. Neumožňuje však regulaci ani změnu směru otáček.
Frekvenční měnič stojí na pomyslném vrcholu ovládání a spouštění pohonů. Regulací frekvence jde motor nejen spustit bez přetížení, ale též regulovat počet a směr jeho otáček. Většina měničů pak již komunikuje s dalšími zařízeními, a to buď analogově či digitálně přes komunikační protokol.
Elegantní budoucnost – Motus C14 Connect / Connect Plus
Německá firma Wöhner v loňském roce uvedla na trh novinku v podobně inteligentního motorového spouštěče Motus C14 Connect a Connect Plus, a to v provedení pro všechny jejich přípojnicové systémy od CrossBoardu přes 60Classic až po montáž na panel či DIN lištu.
Motus C14 je primárně určen pro spouštění motorů menších výkonů, jejich ovládání a sledování poruch. Start motoru je řízen elektronickým soft-startérem a Motus sám měří všechny základní veličiny důležité pro jeho chod (napětí, proud, výkon, příkon, fázový úhel…). Změna směru otáčení je samozřejmostí.
Motus C14 se nastavuje buď přes USB-C anebo přes LCD displej
u verze Connect Plus. Komunikace u této verze je zajištěna přes protokol I/O-link, který je již v automatizaci standardem.
Mezi hlavní výhodu tohoto spouštěče patří rychlé odpojení pohonu při poruše. Závady a chyby jsou signalizovány barevným LED podsvícením přímo na těle přístroje. Na LCD displeji u verze Connect Plus se pak zobrazují všechny měřené údaje i kód chyby, kterou zařízení detekovalo (zkrat, podpětí/přepětí, přehřátí motoru…).
Motus C14 tedy slouží nejen jako spouštěč, ale i jako náhrada za tepelnou ochranu. Tím šetří nejen místo v rozváděči, ale i finance.
Tyto spouštěče vstupují na trh ve třech různých rozsazích: pro motory do 1,1 kW (2,6 A), pro motory do 3,0 kW (6,6 A) a ve verzi Plus až pro motory 5,5 kW (12 A).
Nový jednotný systém C14
Kromě spínání indukčních zátěží (pohony) je však v praxi často třeba sepnout i zátěž odporovou (např. vytápění, svítidla apod.). Pro letošní rok si firma Wöhner připravila novinku v podobně zařízení OMUS C14, které nahrazuje starší verzi stejného jména. Hlavní předností je spouštění odporových zátěží v 1 nebo 3fázovém zapojení s odběrem 2,2 až 6,6 A.
Všechny tyto spouštěče jsou široké pouhých 22,2 mm. OMUS C14 je téměř k nerozeznání od Motus C14. Firma Wöhner sází na jednoduchý a účelný design u všech svých novinek. Systém C14 se pomalu dostává k zákazníkům po celé Evropě. Výrobce sám ovládá tímto systémem svou výrobní halu v německém Rödentalu.
Podrobnosti o všech těchto produktech se dočtete na našem webu, kde se dozvíte mnohem více. Ještě raději Vám vše předvedeme osobně na některém z veletrhů či výstav. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Související produkty

Revoluční nový motorový spouštěč MOTUS C14 pro systém CrossBoard se zcela novými funkcemi.
Mohlo by vás zajímat
Události
Mimořádné akce
Novinky

Odborné články
